Illem

Az illem, teljes magyar nevén viselkedéskultúra: az emberek közötti kapcsolatok, a társadalmi élet szabályozása a célja. Sűrűn változik, mert minden kornak, generációnak, vallásnak, népcsoportnak, sőt a családnak is megvannak az illemszabályai. Az illem maga a jó modor, a kulturált viselkedés, amely eszköz, és bizonyos helyzetekben védelem. Az illem változását napjainkban többek között a környezettudatosság is alakítja, ennek nyomán fogalmazódnak meg azok a szabályok, amelyeket magukat környezetbarátnak, környezetvédőnek tartó emberek nagyobb valószínűséggel tartanak be. Meszlényi Attila egy egész illemkönyvet dolgozott ki, amely a (szerző szerinti) környezetbarát szempontból ildomos viselkedést írja le.

 

Etikett
A francia estiguette szóból származhat, amire a neveket, rangokat, a különböző szertartások lebonyolítását írták. Az udvari szertartás- és illemszabályok összességét jelentette, ma már a túlszabályozott viselkedési formák összessége. Fénykorát XIV. Lajos versailles-i udvarában élte. A magánéletben ritkán használják, de a diplomáciának elengedhetetlen kelléke.
Lásd még: Etikett (nemzeti sajátosságok)


Protokoll
Az illemből és az etikettből származtatható. Görög eredetű, a Bizánci Birodalomig vezethető vissza.Két szó összetételéből származik: az első jelentésű protosz és az enyv jelentésű kolla szavakból, eredeti jelentése, a könyv elejére ragasztva, megfelel a kartotékrendszer elődjének, az előzéklapnak. A protokollnak ma már tágabb értelme van: viselkedéskultúra + szertartásrend + rendezvényszervezés. A diplomácia elengedhetetlen eszköze, segítségével anélkül fogalmazhatóak meg a gondolatok, hogy bárki megbántódna.

A biológiai megnyilvánulások és kezelésük
dohányzás: a jogszabályok folyamatosan szigorítják a dohányzás szabályait. Alapszabály: aki dohányzik, úgy tegye, hogy ne zavarjon másokat. Ha valahol nincs hamutartó, ott nem illik rágyújtani. Nem illik cigarettával a szájban beszélgetni, járni-kelni, bárhová belépni, a füstöt bárkire ráfújni. Cigarettával a szájban nem illik másnak tüzet adni. Az utcán nem illik dohányozni, mert a parázs a tömegben sérülést vagy anyagi kárt okozhat.
csuklás: nem mások előtt kell elállítani;
ásítás: mások előtt nem illik;
tüsszentés: csukott szájjal, zsebkendőbe, az orrot és a szájat eltakarva.
fülvakarás: magánügy!
köhögés: az eljárás ugyanaz, mint a tüsszentésnél.
szellentés: magánügy!
"kimenni" akkor kell, amikor lehet...
sminkelés, frizuraigazítás: magánügy!
fogpiszkálás: szintén magánügy, az asztalnál nem illik.
rágógumi: beszéd közben nem illik rágni. Az elrágott rágógumit papírzsebkendőbe csomagolva a szemetesbe kell dobni, minden más megoldás sérti a jó ízlést.

forrás: http://hu.wikipedia.org


A bejegyzés trackback címe:

https://igazicsaj.blog.hu/api/trackback/id/tr194784177

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása